Generic Sweden – Tillbaka på intressanta nivåer
Meddelandetjänstleverantören Generic Sweden var ett av våra bets i Vinnarnumret inför börsåret 2020.
Först publicerad i Stockpicker Newsletter 1925 (19 januari 2022)
GENI | First North | 64 kr | CHANS
Med en uppgång om nästan exakt +100% blev utfallet mer än godkänt. Den positiva trenden fortsatte ända tills september ifjol då kursen nådde sin topp på drygt 120 kr, men i likhet med för många andra högt värderade snabbväxare har de senaste månaderna varit något av en reality check.
Inga träd växer nämligen till himmeln, inte ens för ett bolag vars nettoomsättning under de första nio månaderna av 2021 ökade med 44%, jämfört med samma period året innan, till 83,7 Mkr. Imponerande är den operationella utvecklingen dock onekligen, inte minst med tanke på att all tillväxt är organisk. Enbart under Q3 tecknades 79 nya avtal.
Intresset för de olika meddelandetjänsterna som man erbjuder har varit stort under en längre period och marknaden fortsätter att växa, då digital kommunikation ligger högt upp på agendan hos många företag och organisationer. Generic:s molnbaserade kommunikationsplattform används till de flesta bärare för meddelanden, såsom e-post, app-notiser, sms, rich-sms och röst, och funktionsutvecklingen görs till stora delar tillsammans med kunderna.
Bland dessa finns många välkända namn med höga krav, i form av säkerhet, kapacitet och transaktionshastighet. Till exempel har man ett avtal med Försäkringskassan där lösningen består bland annat av SMS notifieringar via API och webbportal, e-identifiering och prenumerationstjänster. Flera av kunderna har också internationell verksamhet och bolaget levererar numera meddelanden till över 100 olika länder.
Ofta är man med i ett tidigt skede när ett företag eller organisation ska förändra sitt kommunikationsflöde, vilket gör att man har stort inflytande på flödesdesign och val av meddelandekanaler. Vanligtvis förbättras kundernas kommunikativa effektivitet avsevärt samtidigt som kostnaderna sänks. Glädjande är dessutom att bolaget successivt får förtroende av allt större kunder, vilket driver på tillväxten ytterligare samtidigt som skalbarheten av affärsmodellen blir allt mer tydlig.
Mellan januari och september ökade rörelseresultatet (EBIT) med 74% till 17,7 Mkr, vilket motsvarade en marginalförbättring om 3,5 procentenheter till 21,1%. Detta trots att man har ökat sina utvecklingsresurser för att klara alla leveranslöften och addera nya funktioner i plattformen. Vd Jonas Jegerborn vill dessutom satsa ännu mer på allt från försäljning, marknadsföring och utveckling, eftersom han räknar med en god marknadsefterfrågan och en mångårig tillväxt framöver.
Till följd av en mycket god kassaflödesgenerering har bolagets finansiella situation stärkts ytterligare och vid slutet av september hade man en nettokassa på 25 Mkr. Därmed finns det egentligen utrymme att öka fjolårets utdelning om 0,8 kr per aktie, som sammanlagt summerades till ett belopp på 9,8 Mkr. Med tanke på att ledningen inte verkar särskilt intresserade av förvärv och att vi förväntar oss en stark vinsttillväxt, bör utdelningen kunna stiga till omkring 1,2 kr per aktie.
Generic gynnas av den pågående digitaliseringen i samhället och inget slut av den positiva efterfrågetrenden är i sikte. Digitaliseringen omfattar nämligen ofta olika flöden för kommunikation, framförallt mellan företag och dess slutkunder. Vissa sektorer har redan kommit en god bit på väg i omställningsprocessen medan andra knappt har börjat. Den pågående pandemin har dessutom skyndat på utvecklingen, då många traditionella konsumentbeteenden har förändrats (till exempel online-shopping).
Bolagets affärsmodell kännetecknas av god skalbarhet och återkommande intäkter, vilket i kombination med den strukturella medvinden bådar gott för vinsttillväxten framöver. Efter en förväntad vinst kring 1,5 per aktie under 2021, ser vi en ökning till 1,9 kr som realistiskt för i år, med en omsättningstillväxt på 25% som utgångspunkt.
Värderingsmässigt innebär det att aktien handlas till P/E-tal på ca 33, en nivå som för några månader sedan inte hade höjt några ögonbryn. Situationen är dock lite annorlunda idag med en hökaktig amerikansk centralbank runt hörnet. I Generics fall backas värderingen upp av lönsam tillväxt och med det i åtanke ser vi åter ett spekulativt köpläge för den riskbenägne placeraren.