Green Landscaping – Guld med gröna skogar
När vi senast skrev om specialisten för utemiljöskötsel (Newsletter 1998) stod aktien i 55 kr.
Först publicerad i Stockpicker Newsletter 2024 (15 mars 2023)
GREEN | Small Cap | 78,6 kr | KÖP
Det var i november och vår köprekommendation då skulle visa sig vara mycket vältajmad då kursen har rusat med som mest 66% sedan dess.
I linje med våra förväntningar blev Q4-rapporten mycket stark och budskapet från vd Johan Nordström gav all anledning till fortsatt tillförsikt inför framtiden. Mellan oktober och december ökade nettoomsättningen organiskt med 14%, jämfört med samma period året innan, till 1 625 Mkr. Sett på helåret ökade nettoomsättningen med 53% till 4 810 Mkr, varav sju (7) procentenheter motsvarade organisk tillväxt.
Än en gång visade sig att verksamheten är tämligen ocyklisk, med långa kundavtal och två tredjedelar av intäkterna som kommer från offentlig sektor. Enligt bolagets egen analys är andelen av kundernas totala driftkostnader som läggs på utemiljö mycket liten och har varit i det närmaste oberoende av konjunktursvängningar under den senaste 15-årsperioden.
I fjolårets sista kvartal ökade efterfrågan i linje med den normala säsongsvariationen, samtidigt som flera av kundavtalen har indexerats under kvartalet till följd av den kraftiga inflationen. Det har även gynnat lönsamheten och rörelsemarginalen (EBITA) steg med 1,3 procentenheter till 10,2%. För helåret uppgick marginalen till 8,5%, vilket var 1,1 procentenheter högre än under 2021.
Positivt i sammanhanget märks även att ett flertal av bolagen med lägre lönsamhet har successivt förbättrat sig, tack vare ett långsiktigt effektiviseringsarbete. Den största förbättringen syntes i Region Stockholm, där marginalen ökade med 5,3 procentenheter till 5,1%. I Norge, som numera står för 36% av koncernens nettoomsättning, påverkades lönsamheten negativt till följd av de senaste förvärven som har lägre vinstmarginaler.
Totalt förvärvades 11 företag under 2022 med en årsomsättning på cirka 1,4 miljarder kr. Tack vare det starka kassaflödet är skuldsättningsnivån inget större bekymmer, även om den ligger på en något högre nivå att för det genomsnittliga bolaget. För en serieförvärvare är en nettoskuld i relation till EBITDA på 2,4x dock inga konstigheter och dessutom väl i linje med bolagets finansiella målsättning. Med stor sannolikhet kommer ledningen fortsätta att konsolidera den fragmenterade marknaden både i Sverige och utomlands.
Med en välfylld orderbok på 7 762 Mkr vid slutet av december är förutsättningar goda att även 2023 kommer bli ett år med fin tillväxt, både vad gäller intäkterna och vinsten. Vi ser ett scenario framför oss, där nettoomsättningen kommer kunna stiga mot 6 miljarder kr, samtidigt som rörelsemarginalen bör åtminstone kunna hållas kring målnivån på 8%. Det innebär att värderingen uppgår i skrivande stund till EV/EBIT 18, räknat på estimaten för 2023. Även utan bidrag från nya förvärv sjunker multipeln nästa år till 16x.
Vi ser återigen ett köpläge och en uppsida mot 95 kr på 6-12 månaders sikt.