OEM International - Köpläget borta
Teknikhandelsföretaget OEM International har länge varit något av en favoritaktie hos Stockpicker på grund av stabiliteten, den förvärvsdrivna tillväxten och god lönsamhet. Vi har därför under åren gjort mängder av inhopp i aktien med goda resultat och aktien har också varit en flitig gäst bland våra Top Picks.
Från Stockpicker Newsletter (19 juni 2019)
OEM B | MidCap | 235 kr
Senast OEM kom med på listan av köpvärda aktier var i februari i år vilket berodde då på att aktien på bara några månader hade tappat cirka 15% till 185–190 kr trots en stabil ekonomisk utveckling. Efter köprådet tog det sen inte mer än ett par månader eller fram till mitten av april innan aktien hade repat sig igen och försvann åter från listan över Top Picks. Då hade riktkursen på 215 både nåtts och överträffats efter att ha avkastat cirka 15%. Som bäst noterades sedan aktien till 226 kr i slutet av april efter presentationen av årets Q1-rapport som också var dagen innan utdelningen på 6,75 kr avskildes.
Efter det har aktien stundtals tappat betydligt mer än utdelningen motiverade och var trots en kursuppgång efter senaste rapporten nere kring 200 kr under delar av maj. I juni har dock utvecklingen återigen varit bättre och aktien har de senaste veckorna tagit igen hela den tidigare nedgången och stundtals handlats ännu högre än i april. Bidragande till en stark kursutveckling är nog tveklöst den senast presenterade kvartalsrapporten.
Rapporten var överlag nämligen tydligt bättre än vi räknade med och innebar ”all time high” både vad gäller omsättning och resultat. Den delvisa avmattning som bolaget tyckte sig se i Q4 tycks också ha varit som bortblåst och bolaget såg istället en mestadels stark efterfrågan på merparten av sina marknader. Nettoomsättningen i kvartalet uppgick till 847 Mkr (757), vilket var en ökning med 12%. Justerat för förvärv motsvarande 1% och valutaeffekter på 3% av omsättningen var den organiska tillväxten för jämförbara enheter 8%. Att marknaden återigen utvecklas väl indikeras av att motsvarande organisk tillväxt för Q4 i fjol var 3 %. Samma sak indikeras av orderingången som steg 12% till 870 Mkr (780) i Q1, varav 11% organiskt. Orderstocken vid kvartalets utgång var också 439 Mkr (381), vilket var 15% högre än vid motsvarande tidpunkt förra året.
Till skillnad från i Q4 då resultatet kom in något svagt, beroende delvis på beslutet att lägga ner OEM:s belysningsbolag i Polen, vilket då belastade resultatet med avvecklingskostnader, så var också resultatutvecklingen överraskande stark i årets Q1. Rörelseresultatet ökade med 24% till 100 Mkr (81), vilket var bolagets första kvartalsresultat någonsin på 100-miljonersnivån. Det innebar också en rörelsemarginal på mycket goda 11,8% (10,6), vilket var den högsta rörelsemarginalen i ett kvartal sedan 2011. Vinsten per aktie för perioden steg 26% till 3,37 kr (2,67). Efter kvartalets utgång har en aktieutdelning gjorts på 6,75 kr (6,00), motsvarande cirka 156 Mkr, men bolaget har trots det en mycket stark balansräkning.
Totalt sett var Q1 en positiv överraskning och aktien steg mycket riktigt också initialt på rapporten. Därefter var det högst sannolikt ett hyggligt köpläge i aktien när kursen noterads kring 200 kr under delar av maj. Tyvärr hann vi då av olika anledningar inte publicera en köprekommendation. Efter att kursen numera återigen har repat sig till nivåerna efter rapporten eller högre är vi mer skeptiska till aktien som känns relativt fullvärderad. Visserligen tyder senaste rapporten på att 2019 blir ännu ett rekordår, men värderingen av bolaget är samtidigt ungefär enligt genomsnittet som visar på ett p/e-tal på drygt 18 de senaste sex åren. På vår prognos för 2019 och 2020 är p/e-talen idag nämligen just cirka 18 respektive 17, vilket därmed inte ger speciellt mycket utrymme för större kursuppgångar.
En möjlig trigger för uppgång skulle kunna vara om OEM ger sig ut på förvärvsstråt, vilket också ligger i bolagets ambition. Denna chans ökar av att det nu var länge sedan bolaget gjorde något förvärv överhuvudtaget, och i synnerhet gäller det större förvärv. Tills så eventuellt visar sig bli fallet så förhåller vi oss neutrala till aktien. Dock gör den starka utvecklingen i Q1 att vi höjer riktkursen till 230 kr (215). Skulle aktien tappa ner mot 200 kr igen så anser vi aktien vara köpvärd.
OEM International AB är en framstående teknikhandelskoncern som fungerar som en länk mellan kunder och tillverkare av produkter och system för industriella applikationer. Företaget erbjuder ett brett sortiment av industriella komponenter och system, inklusive elektriska komponenter, flödeskomponenter, motorer, transmissioner, lager, tätningar, kopplingar samt apparatkomponenter och belysning. OEM International är noterat på Nasdaq Stockholm under kortnamnet OEM B. Under fjärde kvartalet 2024 rapporterade bolaget en omsättning på 1 355 miljoner kronor, en ökning med 4,6% jämfört med samma period föregående år. Styrelsen föreslog en oförändrad utdelning om 1,75 kronor per aktie för räkenskapsåret 2024.