Plejd – Tar in pengar för expansion
Ett akut behov av pengar hade Plejd - specialisten för smarta belysningslösningar - egentligen inte, med en nettokassa på omkring 30 Mkr och en god lönsamhet i den underliggande verksamheten. Vd Babak Esfahani är dock fast besluten att expandera utanför Sverige och valde därför förra veckan att ta in 43,5 Mkr i en riktad emission till institutionella investerare.
Från Stockpicker Newsletter (23 juni 2019)
Analytiker Sebastian Lang
PLEJD | Spotlight | 49,7 kr
Försäljningen i grannlandet Norge har kommit igång redan under Q1 i år och näst på listan står Finland. Dessutom har bolaget identifierat ytterligare cirka 10 länder där man ser goda förutsättningar och målet är att ta fram en strategisk etableringsplan för 2019 och 2020. Exakt vilka länder som man kommer satsa på är inte bestämt ännu, men tidigare har länder som Tyskland, Nederländerna och Spanien nämnts i sammanhanget.
Förutom ett kapitaltillskott, får bolaget genom den riktade emissionen även nya, långsiktiga ägare, bland annat i form av Handelsbanken Fonder och Provobis Invest, som kontrolleras av grundaren till Cherryföretagen Rolf Lundström. Teckningskursen på 47 kronor per aktie innebar en rabatt på 5,2% jämfört med stängningskursen före annonseringen, vilket är ganska lite i sammanhanget och tyder på ett starkt intresse från institutionernas sida.
Smolken i bägaren är att den industriella storägaren Schneider Electric inte var delaktig i nyemissionen, som medför en utspädningseffekt för existerande Plejd-aktieägare om cirka 9% och därmed även drabbar fransmännens tidigare andel på 15% i bolaget. Det återstår att se vad Schneiders långsiktiga agenda för Plejd består i, men vi håller fast vid vår bedömning att det borde finnas en stor potential till samarbete, inte minst utomlands.
Utöver den internationella expansionen fortsätter Plejd även att jobba med sin produktutveckling och -utrullning. I slutet av maj började man leverera ut den senaste ”pucken” som möjliggör smart styrning av de flesta typer av LED-lampor i ett litet format och bolaget meddelade att förbeställningar uppgick vid denna tidpunkt till cirka 3,5 Mkr. För några veckor sedan lanserade man dessutom en trådlös tryckknapp som är batteridriven och kan sättas upp på de flesta typer av ytor. Knappen adderar ytterligare flexibilitet till bolagets belysningslösningar, då den går att trådlöst koppla till vilka ljuskällor man vill.
Spännande är även framstegen i projektverksamheten, som är ett nytt område för bolaget. I ett pilotprojekt om cirka 2 500 enheter tillsammans med det baltiska bolaget BaltLED, ska man hjälpa ett av världens största utomhusreklambolag, Clear Channel, att spara energi under delar av dygnet där reklamen inte behöver belysas för fullt. Enligt bolaget valdes lösningen för sin smidiga formfaktor, priset, den enkla installationen och och det faktum att allt är inbyggt. Det initiala ordervärdet uppges bli cirka 1 Mkr, men viktigast är nog signalvärdet att tekniken inte enbart kan användas för smart belysningsstyrning i hemmet.
Med hänsyn till utspädningen sänker vi vår riktkurs från tidigare 75 kr till 70 kr men kvarstår vid tidigare köprekommendation.