Viva Wine Group – Passar även i sämre tider

Den svenska och nordiska monopolmarknaden för vin kännetecknas överlag av stabilitet och styrka.

Viva Wine Group Passar aven i samre tider

Först publicerad i Stockpicker Newsletter 1982 (25 september 2022)

VIVA | First North | 46,92 kr | NEUTRAL

Trots det dämpade konsumentklimatet till följd av kriget i Ukraina och den skenande inflationen i år, har marknadsvolymerna fortsatt ligga något över de nivåer som syntes före pandemin. Det gör marknaden till en intressant kassako för ett bolag som Viva Wine Group, Sveriges största leverantör av vin med en marknadsandel om 25% (mätt i liter).

Bolaget, som säljer prisvärda kvalitetsviner från hela världen, har lyckats ta ytterligare marknadsandelar i år och växer snabbare än marknaden i stort. Totalt ökade nettoomsättningen under första halvåret med 27%, jämfört med samma period ifjol, till 1 870 Mkr.

Lejonparten av tillväxten kan förvisso tillskrivas förvärv, framför allt av tyska Vicampo, som har varit ett viktigt steg mot expansion inom den europeiska e-handeln. Det är en nisch som har vuxit kraftigt de senaste åren, inte minst pga Coronapandemin. Samtidigt ligger online-penetrationen av alkoholförsäljningen fortfarande på en mycket låg nivå, jämfört med andra produktkategorier. Givet egenskaper som låg cyklikalitet, högt genomsnittligt ordervärde, frekvent köpregelbundenhet, likartade förpackningar och låga returtal lämpar sig vin i grunden mycket väl för e-handel, vilket talar för god tillväxtpotential framöver.

Här och nu brottas bolagets eCom-segment med förra årets tuffa jämförelsetal och effekterna från upphävandet av pandemirestriktioner, men den underliggande trenden med skifte från detaljhandel till e-handel kvarstår och är fortsatt på en något högre nivå än innan pandemin. Under perioden januari – juni genererade eCom drygt 20% av koncernens totala nettoomsättning. Ledningen kring vd Emil Sallnäs är optimistisk att andelen kommer öka framöver och siktar på en organisk årlig tillväxt på 10-15% inom eCom. För segmenten Sverige och Norden ska den genomsnittliga årliga organiska tillväxten uppgå till minst 4%.

Vad gäller lönsamheten vill man gärna ligga mellan 10-12% i justerad EBITA-marginal på medellång sikt. För tillfället befinner man sig i nedre delen av intervallet, efter att marginalen har sjunkit med 0,5 procentenheter till 10,2%, bland annat på grund av den rådande bristsituationen på glas och vissa andra centrala insatsvaror till följd av kriget i Ukraina. Även den svaga svenska kronan belastar lönsamheten, givet den höga kostnadsexponeringen mot Euro. Vd Sallnäs beskriver marginalpressen, emellertid, som övergående och vill genomföra egna prishöjningar vid nästa möjliga tillfälle. Dessutom ska synergier och interna effektivitetsförbättringar bidra positivt.

Alkohol- och vinkonsumtion brukar inte förändras nämnvärt under en lågkonjunktur och vi räknar följdriktigt inte med ett större intäktstapp nästa år. Med ett p/e-tal kring 12 på årets estimat och en förväntad direktavkastning kring 3%, tickar bolaget och aktien därmed många boxar som defensiva placerare efterfrågar i tider som dessa. Frågan är dock om detta ensamt räcker för att outperforma marknaden? Hittills i år har det gjort det även om avkastningen har blivit negativ. Kursen är ned drygt 20% jämfört med -30% för OMXSPI. Om samma förhållande lär gälla 12 månader framåt är däremot inte lika självklart.

Aktien lämnar därför vår Top Picks-lista, även om vi fortfarande ser långsiktig uppsida.

Viva Wine analysgraf

NASDAQ Stockholm
VIVA
Sektor
Vinförsäljning
Stockpicker Newsletter
Stockpicker Newsletter
Viva Wine Group: Nordens ledande vinkoncern med global närvaro

Viva Wine Group är en samling entreprenörsdrivna bolag som utvecklar, marknadsför och säljer kvalitetsviner från hela världen. Företaget har en stark position på de nordiska marknaderna och är även en betydande aktör inom europeisk e-handel för vin. Huvudkontoret ligger i Stockholm, och koncernen har vuxit genom både organisk tillväxt och strategiska förvärv. Viva Wine Group är noterat på Nasdaq Stockholm under kortnamnet VIVA. Under 2023 rapporterade bolaget en omsättning på 10 miljoner kronor och ett resultat på 116 miljoner kronor. För närvarande delar företaget inte ut någon vinst till aktieägarna, då fokus ligger på att återinvestera i verksamhetens tillväxt. Koncernen består av flera dotterbolag, inklusive Giertz Vinimport AB, The Wine Team Global AB och Chris-Wine Sweden AB, som tillsammans erbjuder ett brett sortiment av viner till kunder i Sverige, Norden och Kontinentaleuropa.
Skriven av
Sebastian Lang
Analytiker
Publicerad 2022-09-26 08:55:00
Ändrad 2024-11-13 09:47:01