Cliens småbolag – En långsiktig vinnare

2024-04-2417:00

Cliens småbolagsfond har utklassat index sedan starten. De senaste fem åren har fonden stigit med 17,6 procent i snitt jämfört med fondkategorin som avkastat i snitt 5,5 procent.

Cliens smabolag En langsiktig vinnare

Först publicerad i Stockpicker Fund Timer (22 april 2024)

Sedan start 2016-09-30 är fonden upp 240 procent, vilket innebär en snittavkastning på 17,7 procent. Fondens jämförelseindex är för samma period upp 119 procent. Det är en differens på 121 procent. Cliens Småbolag är en aktivt förvaltad fond med en fondförmögenhet på cirka 28 miljarder kronor och som har fem stjärnor hos Morningstar.

Stjärnförvaltaren Carl Sundblad bygger sin strategi på något som han kallar ”15-10-10”. Dessa bolag har tendens att slå index och över tid. För att ett bolag ska platsa i portföljen ska det ha 15 procent i avkastning på eget kapital över tid, 10 procents tillväxt och 10 procents vinstmarginal. Generellt försöker Carl Sundblad fokusera mer på nedsidan än uppsidan vad gäller aktier och har missat raketer under lågränteperioden, inte minst teknikbolag. Förvaltaren letar efter bolag som har potential att växa över tid. Historien visar med tydlighet att växande, lönsamma och högavkastande bolag över tid utvecklas bättre än bolag som inte uppvisar de egenskaperna. Samtidigt gäller det att ha tålamod med fondinnehav och sitta och vänta och inte sälja vinnarna för tidigt. Carl Sundblad siktar generellt på bolag som han tror har en uppsida på 12-15 procent per år. Då blir man ungefär dubbelt så stor på fem år.

Förvaltaren fokuserar på de mindre bolagen i småbolagskategorin, eftersom de har den högsta vinsttillväxten över tid, vilket troligen är en förklaring till att de även levererat den högsta avkastningen. För att kunna ha en uppfattning om vad bolagen kan tänkas vara värda om ett par år så måste det finnas en viss förutsägbarhet i bolagens tillväxt och lönsamhet. Förvaltaren ser gärna att bolagen har en strukturell trend i ryggen som stödjer deras affär. Det kan handla om teman som sannolikt kommer fortsätta även under svagare konjunkturer såsom automation, digitalisering och demografi. Inom dessa områden finns det antal bolag som kommer att bli mindre påverkade av den övergripande konjunkturen än andra.

Annons

De flesta av fondens innehav väger mellan 2–3 procent och inga väger över 5 procent (förutom AAK 5,1 procent). Då blir man mindre känslig för vilken typ av bolag som har en bra utveckling under enskilda perioder. Enligt aktieägartjänsten Holdings hade fonden vid utgången av mars 38 olika aktier. De största var AKK, Addtech, Beijer Ref, Lagercrantz, Indutrade och fastighetsbolaget Balder. Många av fondens innehav har funnits med sedan starten 2016. De fem största sektorerna i fonden är Industri (36,4 procent), Fastigheter (11,4 procent), Hälsovård (11,1 procent), Informationsteknik (10,7 procent) och Tjänster (10,3 procent). Ser man till värderingen av fondinnehaven handlas de i snitt till ett P/E om 21,8, vilket är något högre än fondkategorins snitt om 20.

En småbolagsfond behöver inte ha en nämnvärt högre risk än en storbolagsfondmed och kan definitivt leverera en bra riskjusterad avkastning över tid. Eftersom Cliens Småbolag har ett långsiktigt tänk i sina investeringar och fokuserar på bolag som har goda möjligheter att vara betydligt större än vad de är idag om 3-5 år så bör man som investerare åtminstone ha den långsiktigheten. Förvaltaren är noga med att sprida riskerna och Carl jobbar hela tiden med ett likaviktat tänk i portföljen.

Fondens förvaltningsavgift uppgår till 1,4 procent. Dessutom har fonden en prestationsbaserad avgift som utgår med ett belopp motsvarande 10 procent av fondens överavkastning i förhållande till en avkastningströskel definierad som Carnegie Small Cap Return Index (CSRXSE). Är en fondförvaltare duktig och överträffar jämförelseindexet så har vi inget emot att de tar ut en prestationsbaserad avgift. Cliens Småbolag har levererat en väldigt bra avkastning sedan lanseringen i september 2016. Fonden är ett bra val för de sparare som vill ha en fond med vikt mot små- och medelstora företag.

Skriven av
Fredrik Larsson
Analytiker
Publicerad 2024-04-24 17:00:00
Ändrad 2024-11-13 11:43:53