Stockpicker intervjuar - Cline Scientific

Cline Scientific utvecklar avancerad cancerdiagnostik och stamcellsterapier. Bolaget genomför utvecklingsprojekt inom dessa områden via samarbeten med läkemedelsföretag och akademiska forskningsinstitutioner på global basis.

Stockpicker intervjuar Cline Scientific

Vänligen berätta lite om dig själv och din bakgrund.

– Jag är utbildad cell & molekylärbiolog från Trinity University i Texas. Har gjort 4 års doktorandstudier i Medicin på Göteborgs Universitet innan jag 1995 började jobba inom den industriella Life Science branschen. Under de åren har jag mest jobbat med marknad och försäljning samt företagsledning i företag som Tamro, NovAseptic och Millipore. Den övervägande delen av denna tid har jag spenderat i affärsverksamhet internationellt, framförallt i USA. Mina befattningar har varit det mesta från produktchef till VD i stora såväl som små företag vilka har befunnit sig i både tillverknings-och distributörsledet. Mycket av min tid i dessa befattningar har innefattat affärer där läkemedelsindustrins största företag har varit kunder. 

sund

Patrik Sundh, VD

Kan du beskriva Cline Scientific och Er verksamhet för Stockpickers läsare?

– Cline Scientific är ett Life Science-bolag som bland annat utvecklar ett helt unikt diagnostiskt verktyg som skall upptäcka risken för spridning (metastasering) av bröstcancer, ett projekt som går under namnet CellRACE. Vid ett lyckat projekt kommer detta verktyg att rädda många kvinnors liv genom att ge chansen till en personanpassad behandling i ett tidigt skede, något som idag fortfarande är en stor utmaning. Metastaser står för minst 90% av alla dödsfall i bröstcancer och i stort sett alla dessa upptäcks inte förrän det är för sent att behandla. Dessutom är det endast 5 procent av alla nya bröstcancerfall som idag bedöms ha en spridningsrisk trots att det i slutändan är upp till 30% av alla fall som metastaserar, dvs man missar 25 procent av alla spridningsbenägna bröstcancerfall! 

– Med ca. 2 miljoner nya konstaterade bröstcancerfall per år globalt står detta för en halv miljon patienter. Av dessa har endast 22 procent har en femårig överlevnad. CellRACE är ett projekt som tydligt utvecklas för att förbättra kvinnors hälsa!

– I vårt andra utvecklingsprojekt, StemCART, har vi som mål att utveckla en stamcellsterapi för broskskador. Alltså ett direkt behandlingsmål för alla de människor som dagligen plågas av kroniska smärtor från utslitna eller skadade leder där brosket är förstört, att med ett relativt enkelt ingrepp och ett minimum av rehabilitering bli av med både smärta och smärtlindring. Något som för många idag är en ouppnåelig dröm. 

– StemCART är ett projekt som syftar till att göra denna dröm till verklighet.

Hur ser bolagets affärsmodell ut?

– Vi har börjat med att sälja vår teknologi i form av små ytor som forskare kan använda sig av i sina projekt där celler används för att utveckla ovan nämnda produktkategorier.  När sedan ett projekt visar sig bli föremål för kommersiell utveckling så skall vår teknologi vara med, eller inbyggd i, den tänkta slutprodukten. Dessa projekt kan antingen drivas av Cline eller av en partner. Just nu så har vi valt att driva två sådana projekt som vi siktar på att driva till en fas där ett stort företag går in som huvudpartner eller förvärvar hela projektet.

Hur har Er verksamhet påverkats av COVID-19?

– Vi påverkas naturligtvis som alla andra i så mån att vi försöker att jobba hemifrån så långt det är möjligt, enbart vara en person på kontor eller labb åt gången etc. Största påverkan har vi i vårt diagnostikprojekt där vi sedan i början av året har inlett ett samarbete med Sahlgrenska Sjukhuset och Göteborgs Universitet för att få tag på patientmaterial till de första testerna av CellRACE-prototypen. Eftersom dessa båda institutioner har varit stängda de senaste månaderna försenas vårt projekt, vilket annars står klart att fortsätta dessa tester som är förberedande inför en större patientstudie.

IMG 0034

Ni genomför just nu en nyemission där Ni tar in ca 7 MSEK. Vad skall emissionslikviden användas till?

– Pengarna skall användas till att fortsätta CellRACE projektets initiala tester av patientmaterial samt StemCART projektets förberedelser att starta en fas 1 klinisk studie, samt fortsatt operativ verksamhet.

Vilka är de största riskerna i Er verksamhet?

– De två, utan tvekan, största utmaningarna för ett litet Life Science-företag i Clines situation är dels finansiering, dels kompetensförsörjning. Att attrahera välutbildade resurser inom Life Science-området kräver en stabil ekonomi varför det faller tillbaka på finansiering som den största utmaningen. På sikt måste man hitta riskvilliga och långsiktiga investerare för att kunna konkurrera med alla de Life Science företag som finns globalt. Med tanke på bristen på riskvillighet i Sverige blir detta en stor utmaning.

Hur ser Er konkurrens ut och vad skiljer Er från denna?

 Vår ytteknologi är både patenterad och erbjuder en unik approach till cellbiologiområdet och därför har vi, vad vet inga direkta konkurrenter ännu. Eftersom vi agerar med utvecklingsprojekt inom två skilda marknadssegment som tidigare nämnts, så har vi där konkurrerande projekt och produkter inom dessa områden. 

– Dock siktar vi på att radikalt förbättra och förändra terapi och diagnostik inom de valda segmenten genom att hitta helt nya sätt att diagnostisera och behandla patienter för att rädda liv och förbättra livskvalité. Alltså inga Me-too lösningar!

Hur stor är Cline Scientifics potentiella marknad?

– Det rör sig om mångmiljardmarknader för respektive produkt varför vi tror på miljardvärden även om projekten avyttras innan produkterna är marknadsklara.

Enligt dig, vilka är de främsta skälen till att man skall investera i Cline Scientific?

– Cline är idag mycket lågt värderat, har projekt inom mycket stora marknader där värden ligger i mångmiljard storleken och vi har en skyddad grundteknologi med klara patent i alla stora marknader. 

Avslutningsvis om du blickar framåt 3 år i tiden, hur ser Cline Scientific ut då?

– Om tre år skall vi ha en stor partner i CellRACE projektet och har inlett kliniska relevansstudier. CE-märkning skall vara planerad och patent skall vara klart.  I StemCART projektet har vi då startat fas 2 studier i den kliniska utvecklingen och även där har vi som mål att då knutit upp en större kommersiell partner för att accelerera detta projekt. Cline som företag har då fler projekt startade och kan avyttra de två nämnda och driva ytterligare projekt vidare med avkastning från de första två. Vi siktar naturligtvis även på att kunna ge utdelning från de avyttrade projekten.


Erbjudandet i sammandrag 

Teckningstid: 11 maj - 28 maj 2020.

Teckningskurs: 2,50 SEK per unit.

Emissionsvolym: 7 MSEK + 3 MSEK.

Värdering: 21 MSEK pre-money.

Handelsplats: Spotlight Stock Market.


Dokument och filer

Memorandum

Anmälningssedel

Videopresentation

Videointervju

Hemsida

Publicerad 2020-05-13 16:42:00
Ändrad 2024-11-13 07:55:26