Goldman Sachs ser Stillfront som uppköpskandidat
Stockholmsbörsen inledde veckan med stigande kurser.
OMXS30-index ökade 1 procent medan OMXSPI lyfte 1,6 procent. Trots den sura starten på börsåret är uppåttrenden fortfarande intakt och sannolikt är botten nära, om den inte redan har passerats. Det anser Carnegies tekniska analytiker Johnny Torssell. Intrum är en av aktierna som Johnny ser som intressant. Intrum har goda förutsättningar att under de kommande månaderna ta sig förbi fjolårets toppnivåer på strax över 300 kronor. Aktien stärktes 1 procent till 279,20 kronor. Astrazeneca utvecklades mot strömmen och tappade 2,6 procent. Kinesiska myndigheter har kallat till sig företrädare för bolaget med anledning av en utredning om misstänkt fusk med läkemedelsförsäkring från bolagets kinesiska anställda.
Electrolux rekylerade upp 5,5 procent efter rapportnedgången i fredags. Carnegie har höjt rekommendation till Köp och menar att nuvarande värdering historiskt sett har varit ett bra ingångsläge i aktien. SEB höjer rekommendationen på Autoliv till Köp (Behåll). Banken menar att bolagets omfattande problem med höga råvarukostnader och kundernas kapacitetsbegränsningar nu är kända och diskonterade i aktien. Autolivs elände har kulminerat, framöver väntas förbättringar. Aktien är lågt värderad och balansräkningen stark. H&M föll 2,3 procent efter fredagens rapportstyrda kurslyft på 5 procent. DNB har höjt riktkursen till 255 kronor (248). Bland storbolagen tillhörde Millicom förlorarna med en nedgång om 1 procent. Telias Sverigechef Anders Olsson har köpt 50 000 aktier i teleoperatören för drygt 1,8 miljoner kronor. Efter transaktionen uppgår Anders Olssons innehav i Telia till 205 000 aktier. Vid stängning noterades aktien 0,8 procent högre.
Handeln var fortsatt volatil i Evolution och aktien betalades som lägst till 1063 kronor. Efter lunchen återhämtade sig aktien och stängde till 1 135,40 kronor, vilket innebar en uppgång på 1,4 procent. Som vi skrev i MarketUpdate i torsdags har det publicerats en blankarrapport. Enligt iGaming Next har rapporten från The Analyst gått ut till institutionella investerare. Fokus i rapporten är att Evolutions intäkter från oreglerade marknader bör värderas lägre än övriga intäkter och The Analyst landar i en blankningsrekommendation med riktkursen 620 kronor. SHB höjer rekommendation för Sinch till Köp (Sälj). Efter en fantastisk kursresa toppade aktien runt 200 kronor i september. Sedan dess har kursen mer än halverats. Aktien stärktes 6,7 procent till 94,14 kronor.
Stillfront avancerade 6,2 procent efter att Goldman Sachs lyft fram gamingbolaget som en stark uppköpskandidat. Storbanken tror att flera uppköp kan följa i spåren av Microsofts förvärv av Activision Blizzard. DI anser att Balder är köpvärd efter den senaste tidens kursnedgång. Fortsatt vinstökning har skapat ett bra läge i fastighetsbolaget, menar affärstidningen. Aktien stärktes 4,2 procent till 613 kronor. Djurhälsokoncernen Vimian stärktes 4,4 procent efter att ha förvärvat Bova Holdings, ett så kallat specialty pharma-bolag inom djurhälsa i Storbritannien.
Hennes & Mauritz AB (H&M) är en av världens ledande modeföretag, kända för att erbjuda trendiga och prisvärda kläder och accessoarer. Bolaget äger flera varumärken, inklusive COS, Monki, Weekday, & Other Stories och Arket, vilket breddar deras marknadsnärvaro. H&M är noterat på Nasdaq Stockholm under tickerkoden HM B. Enligt företagets bokslutskommuniké för 2024 uppgick nettoomsättningen till 223,553 miljarder SEK, en ökning med 12 % jämfört med föregående år. Styrelsen föreslår en utdelning på 6,80 SEK per aktie för 2025.