Market Buzz – Lyko och Ericsson
Pareto skriver i en analysuppdatering att trots svag tillväxt på e-handelsmarknaden är Lyko fortfarande ett attraktivt case framöver på grund av dess bevisade motståndskraft och förmåga att överträffa marknaden under nedgångar.
Pareto förväntar sig minskande förluster i Europa. Som meddelats i fjärde kvartalet kommer Lyko att stänga sin Stockholmproduktionsanläggning under första kvartalet, konsolidering av produktionen och upptrappning vid anläggningen i Göteborg.
Trots svagare marknadsdata är Pareto fortsatt optimistiska om Lyko och förväntar sig fortsatt motståndskraft och bättre marknad under första kvartalet. Lyko är inställd på att leverera en av sektorns starkaste tillväxtresor i både försäljning och EBIT under prognosperioden. Aktien handlas för närvarande till 16,9x/11,5x EV/EBIT för 2025/2026, och en rabatt på 20-30 procent till de närmaste e-handelskonkurrenterna, Apotea och Haypp. Pareto upprepar Köp med riktkurs 137 kronor (138).
SEB förväntar sig att försäljnings- och vinståterhämtningen fortsätter i Ericsson 2025. Som tidigare är det en ökad försäljning i den lönsamma amerikanska marknaden för Network som är den stora drivkraften. SEB ser även potential för bättre utveckling framöver om säkerhetspolitiska prioriteringar leder till att europeiska aktörer tar marknadsandelar från Huawei i Europa. Huawei har fortfarande en marknadsandel på cirka 30 procent i Europa och är dominerande i Tyskland med 50–60 procents andel.
Diskussionerna om potentiell säkerhetsrisk med detta har pågått länge utan att det fått nämnvärda effekter på telekominfrastrukturmarknaden. Det är dock inte omöjligt att den senaste tidens upprioritering av försvarsfrågor kan leda till verkliga förändringar även på detta område. Den starka kronan föranleder dock vinstprognosnedjusteringar på 10 procent för innevarande år, 9 procent 2026 och 8 procent 2027. Ericsson tillhör de mer känsliga bolagen på börsen för en kronförstärkning mot dollarn. Trots detta är aktien fortsatt lågt värderad och banken menar att den positiva underliggande utvecklingen är viktigare. SEB upprepar rekommendation Köp.
Källa: Pareto och SEB
Detta material har sammanställts av Stockpicker i informationssyfte och ska inte ses som rådgivning. Innehållet har grundats på information från allmänt tillgängliga källor vilka bedömts som tillförlitliga. Sakinnehållets riktighet och fullständighet liksom lämnade prognoser och rekommendationen kan således inte garanteras. Stockpicker lämnar inte i förväg ut slutsatser och eller omdömen i materialet. Åsikter som lämnats i materialet är analytikerns åsikter vid tillfället för upprättandet av materialet och dessa kan ändras. Det lämnas ingen försäkran om att framtida händelser kommer vara i enlighet med åsikter framförda i materialet. Stockpicker frånsäger sig allt ansvar för direkt eller indirekt skada som kan grunda sig på detta material. Placeringar i finansiella instrument är förenade med ekonomisk risk. Att en placering historiskt haft en god värdeutveckling är ingen garanti för framtiden. Stockpicker frånsäger sig därmed allt ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av materialet.