Market Buzz - Norion Bank och Röko
Efter ett kursfall på 25 procent de senaste 12 månaderna har SEB höjt rekommendationen för nischbanken Norion till Behåll (Sälj).
Kombinationen av lägre styrräntor och stabila marginaler bör gynna räntenettot framöver. Kreditkvalitet och utlåningstillväxten bör också förbättras under året. Den kommande utdelningen av Balders aktier i bolaget till sina aktieägare väntas leda till teknisk kurspress då många investerare i Balder sannolikt inte har något intresse av att förbli ägare i Norion. Detta framtida överhäng kommer sannolikt fortsätta pressa aktien till dess processen är överstökad.
Värderingen är relativt attraktiv med P/E 5,4 på SEB:s prognos för innevarande år. Norion annonserade i samband med bokslutet för 2024 ett återköpsprogram av egna aktier värt 500 miljoner kronor vilket ger en utskiftning motsvarande 7 procent. SEB räknar även med att banken för innevarande år kommer att börja betala utdelningar och prognostiserar en direktavkastning på över 9 procent.
Serieförvärvarnas värderingar på Stockholmsbörsen har dragit i väg rejält på senare år. Di skriver att de höga värderingarna lockar in nya aktörer på börsen. Kändistäta Röko noterades tidigare i mars och Ikeasfärens serieförvärvare Asker Healthcare kom kort därefter. Rökos aktie har fortsatt upp sedan introduktionen och p/e-talet baserat på fjolårets redovisade vinst är nu hela 45. Di skriver att trots alkemin ska bolagen värderas på egna meriter. Röko har till exempel ökat vinsten per aktie från 4,20 till 47,30 kronor mellan åren 2020 till 2024 efter ett enormt förvärvstempo.
Lagercrantz har ökat den 140 procent på fem år i ett lite försiktigare tempo. En sådan vinsttillväxt ska rendera en hög värdering, men p/e-tal över 30, och ibland över 40, ställer mycket höga krav. Det är knappast mjukvarubolag med hög organisk tillväxt det är fråga om här. I takt med att Röko blir större blir det också svårare att växa. När Di drar av kassaflödesutbetalningen till minoriteten från nettovinsten ökar p/e-talet från 45 till 60 för 2024, allt annat lika. Affärstidningens slutsats är att i Röko är både vinsterna och värderingen uppblåst. Di rekommenderar därför sälj.
Källa: SEB och DI
Detta material har sammanställts av Stockpicker i informationssyfte och ska inte ses som rådgivning. Innehållet har grundats på information från allmänt tillgängliga källor vilka bedömts som tillförlitliga. Sakinnehållets riktighet och fullständighet liksom lämnade prognoser och rekommendationen kan således inte garanteras. Stockpicker lämnar inte i förväg ut slutsatser och eller omdömen i materialet. Åsikter som lämnats i materialet är analytikerns åsikter vid tillfället för upprättandet av materialet och dessa kan ändras. Det lämnas ingen försäkran om att framtida händelser kommer vara i enlighet med åsikter framförda i materialet. Stockpicker frånsäger sig allt ansvar för direkt eller indirekt skada som kan grunda sig på detta material. Placeringar i finansiella instrument är förenade med ekonomisk risk. Att en placering historiskt haft en god värdeutveckling är ingen garanti för framtiden. Stockpicker frånsäger sig därmed allt ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av materialet.