Small Cap - Stora rörelser i flera microbolag
Bublar Groups dotterbolag Goodbye Kansas Studios har nått en principöverenskommelse för ett utökat samarbete med en framstående AAA spelutvecklare avseende regi, Performance Capture och angränsade tjänster.
Ordervärdet beräknas uppgå till omkring 37 miljoner kronor för leverans i slutet av augusti 2021. I projektet ingår bl.a. så kallad Perfomance Capture, en mer utvecklad form av klassisk Motion Capture dvs rörelseinspelningar i 3D. Inspelningarna görs i Goodbye Kansas unika Performance Capture-studio i Stockholm. Projektet inkluderar även regi, animation och andra närliggande tjänster. Bublars aktie klättrade 11,1 procent till 3,10 kronor.
Nanexa skriver i ett pressmeddelande att den planerade starten av bolagets fas I-studie i NEX-18-projektet var satt till den 15 april. Kliniken på Akademiska sjukhuset meddelade Nanexa på fredagen att de behöver låna ut sin personal till Covidvård och därför inte kan starta studien som planerat den 15:e. På Nanexas andra prövarsite på Karolinska Universitetssjukhuset i Huddinge pågår förberedelserna för fullt och där beräknas studien kunna starta enligt fastlagd plan i slutet av april. Aktien tappade 3,9 procent och slutkursen skrevs till 9,38 kronor.
Mandel Design rusade vidare i måndagshandeln efter att i fredags meddelat att man genomför förvärvet av posterbolaget SSC Design Studio. Tanken var att man skulle förvärva 70 procent av bolaget och betala en indikativ köpeskilling på 4,5 miljoner kronor beräknat på 100 procent av bolaget. Betalningen skulle ske med egna aktier till ett värde om 2,50 kronor per aktie och när förhandlingen med säljarna skedde stod Mandels aktiekurs i cirka 1,20 kronor. Aktien stängde till 14,45 kronor, vilket motsvarade en kursuppgång om 131 procent.
Online Brands ska genomföra ett omvänt förvärv med Cama Intressenter som ligger bakom e-handelsbolaget Cama-Gruppen. En avsiktsförklaring är undertecknad om att Online Brands förvärvar samtliga aktier i Cama genom en apportemission av egna aktier. Om transaktionen genomförs kommer Online Brands verksamhet att övergå i Camas verksamhet. Köpeskillingen är på cirka 330 miljoner kronor och Online Brands nuvarande aktieägare kommer efteråt att inneha cirka 10 procent av aktierna och rösterna i det nya bolaget. Cama är främst verksamma inom mattor och omsatte förra året 90 miljoner kronor med ett ebitda på 11,5 miljoner kronor. Online Brands aktie ökade 120 procent till 0,80 kronor.