Spännande läge i Facebook. Dags för aktien att ta etablera sig på högre kursnivåer
Facebook är den av de s.k. FAANG-aktierna som värderas allra lägst. Bolaget har idag nettokassa och förväntas växa med 20-25% både i år och nästa år.
Först publicerad i Stockpicker Swing Trader (25 mars 2021)
Lönsamheten är det inget fel på heller då marginalen förväntas ligga stabilt omkring 35%. EV/EBIT-multipeln uppgår trots det till förhållandevis modesta 14x (baserat på nästa års förväntningar).
Tittar man på aktien i ett tekniskt perspektiv, ser vi att aktien relativt länge rört sig i sidled. Nu ser det dock ut som att köparna är redo att etablera Facebook på högre nivåer. Vår bedömning är att det sannolikt endast är en tidsfråga innan Facebook tar sig över 300 dollar. Därefter sätts 320 dollar i fokus.
Närmast är det cirka 265 dollar som utgör stöd men det viktigaste stödet har Facebook omkring 245 dollar. En svagare kursutveckling indikeras om detta område ger vika. Just nu håller köparna kommandot och vi räknar som sagt med högre kursnivåer på 4 veckors sikt.
Missa inte vår färska fundamentala analys av Facebook, du hittar den här.
Förslag på instrument för exponering
Indikativ hävstång | Stop Loss | Finansieringsnivå |
4,16 | 228,13 USD | 213,25 USD |