Vi letar rekylköp i H&M

I samband med rapporten forcerade H&M motståndsområdet omkring 137 kronor. Vi lyfte fram detta motstånd innan rapporten och reaktionen efter utbrottet har varit kraftig.

Vi letar rekylkop i HM

Först publicerad i Stockpicker Swing Trader (6 april 2023)

Eftersom trenden nu stärkts med ett tydligt köpengagemang, ser vi en rekyl som ett intressant köpläge. Den mest intressanta nivån att bygga position ifrån har vi omkring 137 kronor (det tidigare motståndet) men vi kommer också att hålla ett öga på korta trendindikatorn vid 140,7 kronor.

20230406 hmb

Nästa uppgångsfas kan leda till att köparna lyfter H&M mot 160 kronorsnivån men då aktien är överköpt är sannolikt den bästa strategin att invänta en rekyl innan man positionerar sig.

NASDAQ Stockholm
HM_B
Sektor
Detaljhandel
Stockpicker Newsletter
H&M: Global modejätte med stark utdelningstradition

Hennes & Mauritz AB (H&M) är en av världens ledande modeföretag, kända för att erbjuda trendiga och prisvärda kläder och accessoarer. Bolaget äger flera varumärken, inklusive COS, Monki, Weekday, & Other Stories och Arket, vilket breddar deras marknadsnärvaro. H&M är noterat på Nasdaq Stockholm under tickerkoden HM B.​ Enligt företagets bokslutskommuniké för 2024 uppgick nettoomsättningen till 223,553 miljarder SEK, en ökning med 12 % jämfört med föregående år. Styrelsen föreslår en utdelning på 6,80 SEK per aktie för 2025.
Skriven av
Mats Ahlskog
Analytiker
Publicerad 2023-04-11 10:15:00
Ändrad 2024-11-13 10:25:47