Yubico i rekyl - Köpläge?

Det blev en svag vecka för Yubico. Aktien noterar nämligen en veckoavkastning på -12 procent efter svag handel under främst onsdagen och torsdagen.

Yubico i rekyl Koplage

Först publicerad i Stockpicker Swing Trader (2 september 2024)

Trendmässigt ser dock Yubico fortfarande stark ut och vi har några intressanta nivåer att bevaka för den som vill försöka positionera sig i samband med rekylen. Nu närmast möter ett reaktionsområde vid 277,5 kronor. Ger detta vika börjar aktien täcka det gap som uppstod för några veckor sedan.

20240902 yubico

Ett viktigt stödområde finns också vid cirka 241 - 241,5 kronor. Faller aktien så pass långt, täcks hela gapet som bildats.

Vi håller ett öga på Yubico och vill se köpare komma emot för att vi ska överväga att gå emot och fånga in rekylen. Långa trendindikatorn finns just nu strax under 197 kronor.

Skriven av
Mats Ahlskog
Analytiker
Publicerad 2024-09-02 12:00:00
Ändrad 2024-11-13 12:06:31